Jak zmienić swoje brzmienie głosu?

Czy da się zmienić brzmienie głosu? Czy można zmienić swój głos? Jakie są ćwiczenia na zmianę głosu? Czy osoba dorosła jest w stanie zmienić swój głos? O tym dzisiaj!

Czy wiesz, że możesz dowolnie zmieniać brzmienie swojego głosu w zależności od potrzeb piosenki? 

Kiedy mówię o zmienianiu brzmienia, nie mam na myśli manipulowanie krtanią, bo nie podoba Ci się Twój głos. Temat akceptacji swojego brzmienia, to zupełnie inna kwestia, o której pisałam wiele razy w mailach. Jeśli jeszcze nie subskrybujesz mojego newslettera, zapisz się w stopce tej strony (na samym dole). 

Ale, wracając do tematu, zmiana brzmienia może być całkiem fajną zabawą i może nauczyć Cię na temat swojego głosu rzeczy, których wcześniej nie wiedziałeś. 

W jaki sposób możesz zmieniać swoje brzmienie? – zapytasz. Otóż, możesz je zmieniać w trakcie wokalnym, zmieniając ułożenie jego elementów. Zacznę od początku. 

Trakt wokalny to przestrzeń, w której rezonują Twoje dźwięki – to droga, jaką przechodzą one od powstania w krtani do wyjścia z buzi. Po drodze Twoje dźwięki napotykają góry i doliny, jakimi są różne chrząstki, mięśnie i kości (jak podniebienie lub zęby albo żuchwa). Od Ciebie zależy duża część tego ukształtowania terenu w buzi. Im mniej miejsca, tym mocniej brzmią wysokie częstotliwości (głos jest „laserowy” lub „jasny”), a im więcej, tym mocniej brzmią niskie częstotliwości (głos jest „głęboki” lub „szeroki”). 

Poniżej przygotowałam dla Ciebie listę 7 elementów traktu wokalnego, które możesz sobie dowolnie zmieniać, aby wpłynąć na brzmienie głosu. Ale uwaga: najpierw upewnij się, że wiesz, jaki jest Twój prawdziwy, naturalny dźwięk. Zbyt wielu wokalistów spotkałam, którzy głosów mieli dużo, ale żaden z nich nie był ich primal soundem. 

1) Krtań i jej pozycja. Odradzam zabawę, jeśli nie umiesz wrócić do pozycji neutralnej i odradzam, jeśli nie umiesz ogarnąć swoich napięć po takim śpiewaniu.

Krtań może być wysoka, neutralna lub niska -> wtedy robi odpowiednio jasno i płytko, normalnie lub ciemno i głęboko. WAŻNE! Mówię o kontrolowanym ustawieniu bez zbędnych napięć… czyli stabilna krtań w konkretnym ustawieniu, niezależna od wysokości dźwięku. 

2) Fałdy głosowe. Mogą być w pełnym zwarciu lub w niepełnym. Na pewno umiesz to robić, ale może nie wiesz, że umiesz. Inaczej można na to powiedzieć brzmienie pełne i falset :).

Fałdy głosowe będą zmieniać brzmienie poprzez dodawanie i odejmowanie mocny: dźwięk może być dobrze osadzony lub lekko fruwający, dźwięczny lub powietrznym, głos przenikliwy lub stłumiony, jaskrawy lub matowy.

3) Nagłośnia. To taka chrząstka u wylotu krtani – przysłania Twoje drogi oddechowe przed odpadkami jedzenia. Zamyka się, kiedy przełykasz, odcinając drogę do tchawicy i kierując to, co masz w buzi do przełyku. 

Jeśli mięśnie nagłośniowo-nalewkowe (te, które ją kontrolują) są zrelaksowane, a nagłośnia pozostaje otwarta, głos jest normalny. Jeśli mięśnie się napną, a nagłośnia się pochyli, tworzy się bardzo wąski przesmyk między ścianą gardła a nagłośnią, który będzie mocno kompresował Twój głos tworząc wysokie częstotliwości w głosie – głos będzie jaskrawy i skompresowany. Nazywamy to twangiem w głosie.

4) Język. Zapewne nie myślisz jakoś poważnie dużo o tym, co Twój język robi w buzi, kiedy śpiewasz. No i błąd.

Język może być cofnięty – wtedy robi się Kermit albo Shakira, zależy od intensywności cofnięcia, a brzmienie przenosi się do tyłu, dźwięk jest lekko schowany. Może być też neutralny – wtedy dźwięk jest scentrowany. Język może też być sfrontowany i napięty – wtedy dźwięk jest jaskrawy, miksowy i „z przodu”. 

5) Podniebienie miękkie. To ten opadający i podnoszący się listek z tyłu gardła, który możesz zobaczyć w lusterku.

Jeśli podniebienie miękkie jest opuszczone i zrelaksowane, dźwięk jest nosowy. Jeśli podniebienie jest usztywnione (podniesione) głos jest normalny, czyli siedzi w buzi, jak powinien przez większość czasu. Używamy relaksacji podniebienia miękkiego, aby wymówić spółgłoski nosowe i żeby czasem zaśpiewać coś nosowo, dla efektu. 

6) Otwarcie buzi. Prawdopodobnie najprostszy dla Ciebie manewr, bo robisz to codziennie i ŚWIADOMIE, w przeciwieństwie do pozostałych. 

Otwarcie może być wystarczające lub niewystarczające. Wpływa na głos głównie dynamiką (im większe otwarcie, tym głośniejszy dźwięk), ale też umiejscowieniem dźwięku (im większe otwarcie, tym bardziej piersiowe brzmienie, im mniejsze, tym bardziej nosowe). 

7) Kształt ust. I nie mówię o tym, że masz sobie pójść na makijaż permanentny ust, bo nie o ten kształt chodzi. Nie. Mówię o aktywności Twojego mięśnia okrężnego ust. 

Otóż, usta mogą być zaokrąglone – wtedy głos jest okrągłym, brzmienie bardziej klasyczne, ciemniejsze. Usta mogą też być płaskie – głos będzie spłaszczony, wyeksponowany i jaśniejszy niż normalnie. Z reguły dobrze, kiedy usta naturalnie zaokrąglają się przy u oraz o, oraz pozostają zrelaksowane na pozostałych samogłoskach. Przy wybranych stylach śpiewania czasem potrzebne będzie spłaszczenie ust, uniesienie kącików do góry i na boki. 

Proszę bardzo, oto Twoja mapa brzmienia głosu. Jest to serio bardzo logiczne i proste. W sensie, w zrozumieniu. Bo żeby to zrobić zdrowo, bez napięć i bez uszczerbku na zdrowiu, to zupełnie inna kwestia.

Ale skoro szukasz informacji o tym, jak zmienić brzmienie swojego głosu, oto masz i od razu mówię: to jest dokładnie to, co robimy na lekcjach śpiewu. W sensie, uczymy Cię jak czuć te wszystkie struktury, abyś mógł osiągnąć pożądane brzmienie. Zapraszam zatem na lekcje do mojego super zespołu nauczycieli – KLIKNIJ TU.

I oczywiście zapraszam na nowe wpisy BLOGOWE.

Piramida głosu

Kolejność jest ważna. Tak ogólnie, w codziennym życiu. Najpierw zakładasz skarpetki, a potem buty. Najpierw sypiesz płatki, a potem lejesz mleko (tu niektórzy mogliby się

Czytaj więcej »