tu zacznij

Jesteś tu pierwszy raz?

Jesteś tu pierwszy raz?

Skoro tu jesteś, na pewno masz marzenia, może duże i jawne, a może bardzo nieśmiałe i zakopane głęboko w Twoim sercu – marzenia o pięknym śpiewaniu!

ALE! Znając życie, jest szansa, że nie wiesz od czego zacząć. Albo może Twoje ciało “nie chce współpracować” i cały czas zmagasz się z tymi samymi problemami wokalnymi (np. cały czas zaciskasz…albo cały czas nie masz gór). Może też być tak, że totalnie straciłeś już zaufanie do swojego głosu i przez to trochę też do siebie. Bo jakby nie było, Twój głos to część Ciebie.

No, a jeśli to wszystko nie jest prawdą na Twój temat, to za to na bank chcesz pójść wokalnie jeszcze dalej i szukasz inspiracji! Trafiłam? (Proszę, choć jedno 😄).

Jeśli tak, jesteś we właściwym miejscu.

Teraz się poznamy: ja nazywam się Gosia Sacała i jestem trenerką głosu. To, co kocham robić, to pomagać ludziom, którzy nie ufają swoim głosom, wrócić do kochania swojego głosu. 

Z tej miłości powstaje potem odwaga, aby z pewnością siebie sięgać po swoje marzenia. W praktyce kończy się na tym, że człowiek i głos znów stają się jednym – i żyli długo i szczęśliwie. Jest to bardzo ważna część mojej misji życiowej. Bo w śpiewaniu muszą być te trzy na raz: zdrowo, pięknie i z duszą. Więcej o mnie możesz przeczytać tutaj.

Wierzę, że śpiewanie ma być źródłem przyjemności, nigdy nie frustracji. Jeśli już, to frustrację ma uwalniać. Śpiewanie ma też zbliżać Cię do samego siebie. 

Ale!

Często jest tak, że w domu działa, ale na scenie już nie...hmm, ciekawe dlaczego?

W internecie jest chaos i jeden pokazuje jak robić te ćwiczenia oddechowe, a drugi, że ich absolutnie nie można robić, bo szkodzą...

A do tego co jakiś czas przychodzi takie poczucie, że Twój głos Cię ogranicza... Że chciałbyś coś wyrazić, ale Twoje ciało nie wie jak.

I potem też zdarza się, że Twój głos łamie się lub traci moc w tych najgorszych momentach.

To wszystko prowadzi o tego, że masz ochotę się poddać, bo po prostu już nie wiesz co robisz źle i jak to naprawić. Albo gorzej – dojdziesz do wniosku, że masz za mało talentu i nie ma co próbować. 

Kurczę, może powinnam była napisać to w pierwszej osobie 🙂 Bo bardzo dobrze znam tę perspektywę. Bo też tak czułam. Czułam, że tyle ile mam radości ze śpiewania, tyle samo generuje ono frustracji. I tyle ile małych zwycięstw, tyle samo nieustających porażek. 

Aż w końcu teraz, po latach prób i błędów, W KOŃCU jestem blisko swojego głosu i w końcu poznałam swój prawdziwy głos – głos, któremu niczego nie brakuje, który mnie nie zawodzi, który wyraża mnie w całości i z którym czuję się spokojna i pewna. Do tego właśnie miejsca chcę Cię zaprowadzić.

Dlatego też powstał mój autorski system LEGATO – system porządkujący wszystko, co w temacie głosu ważne, tak aby łatwiej się było tego uczyć.
Dlatego też powstał mój autorski system LEGATO – system porządkujący wszystko, co w temacie głosu ważne, tak aby łatwiej się było tego uczyć.
L.E.G.A.T.O.

System L.E.G.A.T.O. łączy wiele technik:

  1. czerpie wiedzę o dysfunkcjach głosu i głosie zbalansowanym z techniki Speech Level Singing (inaczej technika MIX),

  2. pożycza ideę przepływu i bezwysiłkowości z techniki Flow Phonation,

  3. korzysta z kluczowych założeń najstarszej z technik, Bel Canto, mówiąc o pracy z dynamiką (messa di voce) i kształtowaniu brzmienia (chiaroscuro),

  4. i finalnie pomaga ukształtować styl i brzmienie wspomagając się narzędziami techniki Complete Vocal Technique!

Nie jest to system oparty o jedną technikę, ale system widzący szerzej, zbierający to, co najlepsze z wielu technik – ale wszystko w podejściu holistycznym! Czyli z uwzględnieniem Twojego człowieczeństwa – tego, że czasem Ci się nie chce, tego że czasem Twoje ciało nie ma siły, a emocje są zablokowane. 

Podejście holistyczne, to równouprawnienie dla wszystkich części Ciebie, wewnątrz Ciebie:

  1. tak samo jak ważne są ambicje Twojego umysłu, ważne są ograniczenia Twojego ciała,
  2. tak samo, jak ważne jest powołanie Twojej duszy, tak samo honorowane są emocje tu i teraz.

 

Głos, który śpiewa holistycznie, jest w LEGATO z założenia!

jeśli chcesz nauczyć się więcej o L.E.G.A.T.O. i poznać 7 najważniejszych lekcji o głosie, kliknij!

czas. start!

No dobra, to od czego zacząć?

Proponuję zacząć od tego samego, od czego rozpoczynam każdą lekcję, którą prowadzę. Otóż, od diagnozy! Na lekcji wygląda to tak, że proszę ucznia, żeby zaśpiewał wybraną piosenkę, a ja w tym czasie wypisuję wszystko, co usłyszę, wszystkie wrażenia, myśli i wnioski, aby wiedzieć JAK JEST. Bo zawsze musisz wiedzieć jak jest teraz, żeby ustalić plan działania, który będzie miał sens. Bez analizy głosu, bez diagnozy wokalnej nie ma co rozpoczynać lekcji śpiewu. 

I teraz mam dla Ciebie dwie drogi:

Zacznij od quizu diagnozującego

Quiz “Jakim typem wokalisty jesteś?” jest rodzajem podstawowej, ale za to bardzo szybkiej diagnozy wokalnej. Co prawda nie posiadam magicznej różdżki i nie będę w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoich potrzeby wokalne… Ale daj mi te 5 min, aby odpowiedzieć na pytania, a dostaniesz opis swojej tendencji wokalnej oraz pomysły na to co zrobić, aby uniknąć najgorszych zagrożeń swojej tendencji.

Kliknij poniżej, aby wykonać quiz. Po kliknięciu odpowiedzi na wszystkie pytania poproszę Cię o adres email, a następnie dostaniesz spersonalizowany poradnik dotyczący Twojej tendencji wokalnej.

Zacznij od analizy głosu

To profesjonalna diagnoza wokalna wykonana przez wykwalifikowanych nauczycieli śpiewu. W analizie głosu wskażemy Ci obszary, nad którymi powinieneś pracować – “to zmień”, ale też wyszczególnimy te, które już teraz działają świetnie – “tego nie zmieniaj”! Jeśli chcesz podejść do swojego śpiewania na serio, analiza głosu jest absolutnym fundamentem i podstawą Twojej dalszej pracy.

Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej o tym jak przygotować się do analizy, jakie utwory wybrać i jak odpowiednio nagrać swoje śpiewanie.

Co wybierasz?