Jak poradzić sobie z tremą?

Okres świąteczno-noworoczny bardzo często jest bogaty w różne okazje do wystąpień publicznych, czy to na scenie różnych świątecznych wydarzeń, czy karnawałowych eventów, jeśli jesteście profesjonalnymi wokalistami, czy podczas świątecznych uroczystości szkolnych, a już zwłaszcza przy okazji rodzinnych spotkań przy stole.

Ręka (łapka 😛) do góry, komu nigdy nie zdarzyło się zostać wywołanym do śpiewania kolędy przy wigilijnym stole!

I tak nie uwierzę, że ani razu! 😃 W związku z tym, kilka moich przemyśleń o jednym z najczęściej zadawanych przez Was pytań, czyli – jak szybko i bezboleśnie pozbyć się tremy? Czy są na to jakieś cudowne sposoby?

Z góry dam Ci odpowiedz, której za pewne nie chcesz usłyszeć – niestety nie ma magicznego sposobu, aby trema ZNIKNĘŁA. Za to oczywiście są sposoby, żeby pomóc sobie ją OSWOIĆ. Chciałabym, żeby właśnie „oswajanie” stało się dla Ciebie słowem-kluczem, jeśli problem stresu przed wystąpieniami Was dotyczy. Czego najbardziej boisz się przed wejściem na scenę? Tego, że „nie wyjdzie” Ci tak, jak to sobie zaplanowałaś/eś, że zapomnisz tekstu piosenki, pomylisz melodię, zaczniesz śpiewać w złym momencie, potkniesz się itp. i podsumowując – że zostaniesz negatywnie oceniona/y przez publiczność.

Pierwsza i najważniejsza sprawa to Twoje nastawienie!

Pamiętaj, że te wszystkie rzeczy, których się obawiasz mogą się zdarzyć, ale wcale nie muszą. I wierz mi, że każdy wokalista, nawet (a zwłaszcza!) taki światowej sławy ma na swoim koncie sporą ilość różnych scenicznych „wpadek”. Najważniejsze jest to jak z nich wybrniesz: czy dasz po sobie poznać, że coś poszło nie tak, zestresujesz się i (o zgrozo!) uciekniesz ze sceny, czy obrócisz to w żart i będziesz kontynuował dalej z uśmiechem na ustach. Pamiętaj, ze publiczność nie jest Twoim wrogiem – wręcz przeciwnie, Przyjacielem! I takim przyjacielskim traktowaniem się jej odwdzięczaj, a szybko zaczniesz czuć się na scenie jak „u siebie w domu”, a ze swoimi słuchaczami jak z Rodziną.

Trzymam za Ciebie kciuki i życzę Ci cudownych wrażeń na scenie!

Ania <3

Piramida głosu

Kolejność jest ważna. Tak ogólnie, w codziennym życiu. Najpierw zakładasz skarpetki, a potem buty. Najpierw sypiesz płatki, a potem lejesz mleko (tu niektórzy mogliby się

Czytaj więcej »

Jak powstają guzki wokalne?

W każdym razie, zmniejszając powierzchnię drgania, powodujesz, że cała ta siła wydechu uderza w coraz mniejszy i mniejszy fragment Twoich fałdów głosowych (bo śpiewasz coraz wyżej i wyżej). Ostatecznie, w miejscu największego styku tworzy się narośl…jak taki odcisk na stopie, kiedy chodzisz w niewygodnych butach. To jest właśnie Twój guzek wokalny. Ale koniecznie obejrzyj tę rolkę – tam świetnie to widać. 

Czytaj więcej »