Kim jest naturszczyk?

Kim jest naturszczyk

Kim jest naturszczyk, co to znaczy naturszczyk, a właściwie kim jest naturszczyk wokalny – o tym w poniższym tekście!

Moja mama jest naturszczykiem

Zawsze pięknie śpiewała i za nic nie potrafiła mi pomóc, gdy mi nie szło. Sama nigdy się śpiewać nie uczyła, przynajmniej nie technicznie, i do dzisiaj nie ma pojęcia, na czym polega fenomen mojej pracy xD. Ale nie o tym tutaj. Natomiast o naturszczyku owszem. Poniżej seria pytań, jakie mogą pojawić się w Twojej głowie i moje odpowiedzi. Czytaj i korzystaj!

Kim jest naturszczyk?

Termin naturszczyk jest często używany w kontekście śpiewu, aby opisać osobę, która posiada naturalnie silny i piękny głos bez potrzeby szkolenia wokalnego. Naturszczyk jest często uważany za osobę, która ma talent do śpiewania, jest w stanie łatwo wyrazić emocje poprzez swój głos, nie stosuje technik wokalnych, ale polega na swojej naturalnej zdolności i brzmi świetnie. 

Oto kilka oznak, które mogą Tobie pomóc w rozpoznaniu naturszczyka, czyli – JAK ROZPOZNAĆ NATURSZCZYKA:

Poprawność intonacyjna: naturszczyk śpiewa czysto i w tonacji (a to dwie różne rzeczy… zobacz tu: https://www.youtube.com/watch?v=5ZzzvWkXbzM&t=220s 

Kontrola nad głosem: ma kontrolę nad dynamiką, wysokością, brzmieniem i długością dźwięków.

Barwa: głos naturszczyka ma unikalną, naturalną i atrakcyjną jakość lub teksturę.

Skala: ma szeroki zasięg dźwięków i może śpiewać dźwięki na różnych wysokościach bez trudności.

Ekspresja: naturszczyk jest w stanie przekazywać emocje i zrozumiale wyrażać się emocjonalnie w swoim śpiewie.

Rytmiczność: ma dobre poczucie rytmu i czuje puls w ciele.

Styl: naturszczyk nie brzmi jak “ktoś inny”, ale ma swój unikalny styl śpiewania, który wkłada w każdą śpiewaną przez siebie piosenkę.

Jest to zbiór kilku cech, które większość naturszczyków przejawia, jednak warto pamiętać, że nie każdy naturalny wokalista MUSI posiadać wszystkie te cechy.

Jak często można spotkać naturszczyka? 

Z mojego doświadczenia dość wiele osób myśli, że może być naturszczykami. Niektórzy faktycznie nimi są. Jednak statystycznie naturszczyków na wszystkich wokalistów mamy średnio 2 na 100, czyli około 2%. Wcale nie tak dużo. Wiele nauczycieli, których znam mówi, że nigdy żaden naturszczyk im się na lekcję nie napatoczył. 

Czy naturszczyk musi ćwiczyć? 

Tak, nawet naturszczyk może skorzystać z efektów mądrego ćwiczenia głosu. Mimo tego, że naturszczyk śpiewa zgodnie ze swoją intuicją i robi to poprawnie, nadal może zdarzyć się, że czegoś nie potrafi. Taką rzeczą może być np. kolejne passaggio (miejsce przejściowe w skali), aby poszerzyć skalę głosu, wybrany efekt wokalny (jak distortion lub growling), melizmaty i obiegniki lub na przykład gwizdek (tryb pracy krtani, który nazywamy m3). Oprócz tych, naturszczyk często kompletnie nie radzi sobie z przygotowaniem głosu do śpiewania po chorobie – dlatego, że nigdy nie ćwiczył, nie wie jak doprowadzić głos do normalnej użyteczności po okresie nieżytu. W tym także mogą pomóc ćwiczenia pod okiem dobrego trenera wokalnego.  

Czy mogę być dobrym lub bardzo dobrym wokalistą, jeśli NIE jestem naturszczykiem? 

Oczywiście! Bycie naturszczykiem, to jak… Obeliks, który za młodu wpadł do kotła z gotującym się napojem druidów i już nigdy nie musiał go pić. Albo jak sterydy dla sportowca. Taki ułatwiacz… co – zgadzam się – jest totalnie nie fair, ale życie nie jest fair. Natomiast, mimo że znam jakichś 4-5 naturszczyków, żaden z nich nie robi oszałamiającej kariery wokalnej, bo bycie naturszczykiem NICZEGO nie gwarantuje. To, co czyni Cię bardzo dobrym wokalistą, to dużo więcej niż poprawna emisja. Poniżej kilka rad dla Ciebie, co możesz zrobić, aby wejść na drogę bycia bardzo dobrym wokalistą – niezależnie od tego, czy jesteś naturszczykiem, czy nie.

​​Aby stać się bardzo dobrym wokalistą, należy:

  1. Ćwiczyć regularnie: ćwiczenie jest kluczem do poprawy umiejętności wokalnych. Można to robić poprzez ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia S.O.V.T. (zobacz tu – klik), ćwiczenia taktyczne (które targetują Twoje potrzeby wokalne) czy nawet śpiewanie piosenek.
  2. Regularnie sprawdzać swój głos: ważne jest, aby zrozumieć swoje mocne i słabe strony, a także poznać swoje naturalne predyspozycje i brzmienie głosu – w tym BARDZO pomoże Ci analiza głosu, czyli diagnoza wokalna (TU – klik).
  3. Zdobywać wiedzę na temat technik wokalnych: nauka właściwej techniki oddychania (TU – klik), postawy ciała i metod ćwiczenia głosu.
  4. Ćwiczyć śpiewanie dla innych: śpiewanie przed publicznością jest dobrym sposobem na ćwiczenie umiejętności wokalnych i pracy nad własnym komfortem na scenie. Ważne, aby nie tylko robić to przez internet, ale także na żywo – poszukaj, gdzie w Twoim mieście organizowane są wieczory karaoke i idź!
  5. Słuchać i uczyć się od innych: słuchanie innych wokalistów i uczenie się od nich jest świetnym sposobem na rozwijanie własnych umiejętności. PRO TIP: oglądaj występy na żywo i koncerty na Youtubie, zobacz jak pracuje żuchwa Twojego idola, jak oddycha Whitney albo jak zrelaksowana jest twarz Beyonce.
  6. Pracować nad emocjami i interpretacją: śpiewanie to nie tylko osiąganie dobrych wyników technicznych, ale przede wszystkim wyrażanie emocji i interpretowanie utworu – nie bój się puścić kontroli raz na jakiś czas i zobacz, co z Ciebie wyjdzie.
  7. Cieszyć się śpiewaniem: turbo ważnym i w sumie najważniejszym czynnikiem gwarantującym sukces jest zachowanie radości ze śpiewania przy każdym utworze, przy każdym ćwiczeniu – tylko tak będziesz mieć siłę, aby wytrwać, kiedy zacznie być nudno lub trudno. 

Chcesz upewnić się, czy jesteś naturszczykiem? Podejrzewasz, że możesz nim być? A może chcesz upewnić się, że nie jesteś naturszczykiem? Wyślij mi nagranie głosowe na Instagramie w wiadomości prywatnej z dopiskiem “naturszczyk?”, a odpowiem TAK lub NIE. Pamiętaj, żeby poczekać na odpowiedź, dostaję dużo wiadomości, więc nie zawsze szybko odpiszę XD

Pamiętaj, że na moim BLOGU znajdziesz regularnie nowe artykuły, na przykład ostatnio pisałam o tym, co może powodować zmiany w Twoim głosie – CZYTAJ.

Piramida głosu

Kolejność jest ważna. Tak ogólnie, w codziennym życiu. Najpierw zakładasz skarpetki, a potem buty. Najpierw sypiesz płatki, a potem lejesz mleko (tu niektórzy mogliby się

Czytaj więcej »

Jak powstają guzki wokalne?

W każdym razie, zmniejszając powierzchnię drgania, powodujesz, że cała ta siła wydechu uderza w coraz mniejszy i mniejszy fragment Twoich fałdów głosowych (bo śpiewasz coraz wyżej i wyżej). Ostatecznie, w miejscu największego styku tworzy się narośl…jak taki odcisk na stopie, kiedy chodzisz w niewygodnych butach. To jest właśnie Twój guzek wokalny. Ale koniecznie obejrzyj tę rolkę – tam świetnie to widać. 

Czytaj więcej »