Skala głosu

WITAJ NAJMILSZY CZYTELNIKU!

Dzisiaj będzie o skali głosu – wszystko, co o niej wiem. No, może nie wszystko, ale najważniejsze informacje.

Zacznijmy od podstaw. Co to jest skala głosu? Skala głosu, to przedział dźwięków, w którym Twój głos SWOBODNIE się porusza, albo w którym Ty potrafisz KONTROLOWAĆ swój głos. Kluczowe słowa tutaj, to swobodnie i kontrolować, jak już zauważyłeś ? Oznacza to, że dźwięki które jesteś w stanie wypiszczeć nie należą do skali Twojego głosu – niestety. Przedział dźwięków na tyle swobodnych, że potrafisz je zaśpiewać w sposób kontrolowany oznaczamy literowymi nazwami dźwięków oraz numerami oktaw stojących przy danym dźwięku [np. c1, e2, g3, f4, d5 – generalnie, oktawa, to odległość 6 całych tonów = 12 półtonów między regularnie powtarzającymi się dźwiękami; tutaj oktawa oznacza którym z kolei na klawiaturze pianina jest dany dźwięk, licząc od dołu]. Tak więc Twoja skala głosu może mieć przedział np. g3 – d4 [odległość 12 całych tonów] – ten jest dość popularny wśród sporadycznie śpiewających kobiet.

Dlaczego duża skala głosu np. dawnej Marii Carey jest powodem takiej ekscytacji? Dlaczego, gdy ktoś twierdzi, że jego skala głosu jest np. trzy-oktawowa, mówi to z taką…dumą? Mam czasem wrażenie, że wokalistki takie jak Ariana Grande, Demi Lovato, czy Christina Aguilera bardzo specjalnie i celowo na wszystkich koncertach pokazują publiczności swoje umiejętności wokalne, aby jeszcze raz pokazać nam – zwykłym śmiertelnikom, jak bardzo się od nas różnią. Bo prawdą jest, że głos w takiej wielkiej postaci jest produktem wielu lat pracy. Nie staje się to w jedną chwilę, że potrafimy zaśpiewać TAKIE dźwięki. Zatem wynika z tego, że właśnie skala głosu jest jednym z najszybszych i najprostszych wskaźników ilości pracy włożonej w głos – oprócz czystości i barwy dźwięku, naturalnie.

W jaki sposób powiększyć swoją skalę głosu? Teraz zachowam się bardzo nieładnie, jak wcale nie przystało na nauczyciela głosu i powiem chamsko: trzeba śpiewać. Możesz sobie czytać moje artykuły, możesz oglądać tutoriale na YouTube, możesz czytać książki o technice śpiewu, ale dopóki nie otworzysz ust, nic z tego nie będzie. Okej. Przepraszam. Już będę miła. Jak powiększyć skalę swojego głosu? Jest wiele ćwiczeń i tak naprawdę każda rozśpiewka ma na celu poszerzanie skali głosu, ale mam dla Ciebie kilka ważnych rad, które przyniosą więcej efektów przy jakimkolwiek ćwiczeniu, jeśli będziesz się do nich stosować.

Jak bezpiecznie rozciągać skalę swojego głosu?

  1. Małymi krokami. Wiem, że to jest najgorsza rada ever, ale w tym przypadku jest to hiper-ważne, żeby nie porywać się z motyką na słońce. Dlaczego? Bo głos jest mięśniem – musisz dać mu czas na rozciąganie, tak jak dajesz czas swoim nogom, kiedy ćwiczysz szpagat. Dlatego też, że bardzo szybko i niemal niezauważenie możesz się uszkodzić. Dlatego też, że małe kroki dadzą trwałe efekty – a tego właśnie chcemy. Daj sobie czas. Moja metoda? Ćwiczenie na małych odległościach i małych dźwiękach.
  2. Nie zaniedbuj dźwięków wygodnych. O co chodzi? Wiele osób, które spotykam mówi, że chce potrafić śpiewać wyżej i kiedy zaczynamy ćwiczyć doły zaczynają się denerwować, że jeszcze nie rozciągamy ich skali. Problem polega na tym, że wspaniałe góry są lustrzanym odbiciem dobrze osadzonych dołów – nie możesz dobrze śpiewać wysoko, jeśli nie wiesz jak śpiewać nisko. Nie zaniedbuj dźwięków, które są wygodne – je też trzeba ćwiczyć. W wielu ćwiczeniach to właśnie pierwszy, niski dźwięk decyduje o jakości dźwięku wysokiego – jest tak jakby trampoliną, platformą od której możemy się odbić.
  3. Nie ekscytuj się za bardzo. Ćwicz spokojnie. Ja podczas ćwiczenia często zamykam oczy – pomagam sobie skupić się na dźwiękach. Czasem siedzę, czasem stoję, czasem spaceruję, ale zawsze upewniam się, że moje ciało jest miękkie. Jeśli dojdę do jakiegoś trudnego miejsca i je raz zaśpiewam – wycofuję się i dalej nie prę. Wracam na dół…i po kilku chwilach próbuję znów, ale też tylko raz, nigdy kilka razy pod rząd – daję mojemu głosowi chwilę odpoczynku. Kiedy uda mi się zaśpiewać trudny dźwięk 3-4 razy kończę ćwiczenie. Jeśli przechodzę do kolejnego, nie próbuję dźwięków wyższych – maksymalnie ten, który już tego dnia próbowałam.

W jaki sposób poznać skalę swojego głosu? Jeśli masz w domu pianino, to super, jeśli nie, to włącz jakieś pianino online, które znajdziesz w Googlach, na przykład to [nie wymaga wtyczki, ale trzeba sobie dodać oktawę, jak nam się skończy klawiatura, a my jeszcze możemy śpiewać]. Zacznij od mniej więcej środka klawiatury i zacznij schodzić w dół po białych klawiszach dając sobie czas na zaśpiewanie każdego dźwięku, powtarzając za pianinem na wybranej sylabie, polecam ‚wi’, ‚niu’ albo ‚nie’. Zapamiętaj/zapisz najniższy dźwięk, który byłeś w stanie zaśpiewać. Powtórz proces, tym razem idąc w górę. Oto skala Twojego głosu. Skalę głosu możesz też sprawdzić przy pomocy filmów na YouTube. Na przykład o taki – co prawda dość ograniczony, ale powinien wystarczyć:

No! To tyle na dzisiaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o skali głosu, zapytaj mnie w komentarzu – chętnie odpowiem.

Albo zapraszam na STUDIUM WOKOLOGII o BUDOWANIU SKALI GŁOSU, które już 11 maja 2022 roku o 20.00. Więcej informacji znajdziesz tutaj – KLIK!

Buziaki, Gosia <3

Piramida głosu

Kolejność jest ważna. Tak ogólnie, w codziennym życiu. Najpierw zakładasz skarpetki, a potem buty. Najpierw sypiesz płatki, a potem lejesz mleko (tu niektórzy mogliby się

Czytaj więcej »